Awards

 

Download your 2015 Tech Challenge participation certificate here

 

4th - 6th grade | 7th - 8th grade | High School

 

4th - 6th Grade

 
Best Overall 1st Place
Tectonic Dudes
Team # 414
Hyde Middle School
 
Best Overall 2nd Place
Endless Potato
Team # 486
 
Best Overall 3rd Place
Kung Fu Penguin
Team # 549
Bullis Charter School
 
Outstanding Engineering Journal
Unbreakables
Team #176
Mission Valley Elementary
Science Monkeys
Team # 74
Building Starz
Team # 70
Alexander Rose School

 

Outstanding Engineering Design Process
The TecTonic Plates
Team # 72
Castilleja
Tech-Tonics
Team # 248
Oak Elementary School
The Tectonic Tortoises
Team # 266
Cousins

 

Outstanding Device Performance
Shaken Not Stirred
Team # 571
Schafer Park Elementary School
Tier Fyre
Team # 468
Madera Elementary School
Team Asian
Team # 608
William Sheppard Middle School
 
Judges Inspiration Award
Presented by Greg Brown
Rambertechies
Team # 295
George Miner Elementary
 
Video Contest: Best Early Video
Presented by ARM
Team Name: Tri-Seismologists
Team: #296
 
Best Teamwork
Zalzala
Team # 548
Stratford School
 
Best Team Safety
Niles Tectonix
Team # 437
Niles Elementary School
 
Best Costume
KLS Construction Warriors
Team # 603
Khan Lab School
 
Best Sportsmanship
Periodic Coffee Tables
Team # 179
St. Martin of Tours
 
Most Creative
The Powerpurrfect Girlz!
Team # 94
Group of Friends
 
Judges Choice 
Evil Gluers
Team # 220
Lincoln Elementary School
 
Judges Choice  
A and K Modern Inventions
Team # 310
Gardner Bullis Elementary
 
Judges Choice 
The Flying Pigs
Team # 240
Charter School of Morgan Hill
 

7th and 8th Grade

Best Overall 1st Place
Power Builders 
Team # 243
Hopkins Junior High School, Gomes Elementary School, Livermore Valley Charter School
 
Best Overall 2nd Place
HDV Impact
Team # 429
St. John Vianney School
 
Best Overall 3rd Place
Cookie
Team # 436
Hyde (Warren E.) Middle School
 
Outstanding Engineering Journal
Technically Challenged
Team # 276
Castilleja School
Quaker Oats
Team # 484
St. John Vianney 
EarthQuacks
Team # 214
St. John Vianney School
 
Outstanding Engineering Design Process
Rubble Rousers
Team # 27
Rancho and Russell Milpitas Middle Schools 
Wind Lords
Team # 231
Warren E. Hyde Middle School
Shock Waves
Team # 304
St. John Vianney School
 
Outstanding Device Performance
The Quakers
Team # 479
Shockwave!
Team # 246
Magnolia Science Academy
The Shockwaves
Team # 465
 
Judges Inspiration Award
Presented by Greg Brown
The Ring of Fire
Team #661
Homeschool
 
Video Contest 1st Place
Presented by ARM
Team Name: EarthQuacks
Team #214
School: St. John Vianney
 
Video Contest 2nd Place
Presented by ARM
Team Name: Rijnorponex
Team #224
School: Ocean Grove Charter School-Homeschool
 
Best Teamwork
MMs
Team # 228
Discovery Charter School
 
Best Team Safety
{Bad Pun about Earthquakes}
Team # 274
Synapse School
 
Best Costume
TMNT Engineering Squad
Team # 103
Centerville Junior High School
 
Best Sportsmanship
Bad News Bears
Team # 186
St. Martin of Tours
 
Most Creative
Wild Makers
Team # 536
Boys Girls Club of the Peninsula
 
Judges Choice 
Chowmein Ninjas
Team # 127
Peterson Middle School
 
Judges Choice 
The Traffic Cones
Team # 203
St. Joseph of Cupertino Elementary School
 
Judges Choice 
iSolve
Team # 359
 

High School

Best Overall 1st Place
Half Moon Bae
Team # 478
Cupertino High School
 
Best Overall 2nd Place
Girls on Fire
Team # 21
Christa McAuliffe Alums at Monta Vista, Lynbrook and Cupertino High School
 
Best Overall 3rd Place
Quake Busters
Team # 481
Lynbrook High School
 
Outstanding Engineering Journal
Capricakes
Team # 626
Cupertino High School and Lynbrook High School
 
Terraemotus Vici
Team # 565
Carlmont High School
Quake Busters
Team # 481
Lynbrook High School
 
Outstanding Engineering Design Process
Seismic Xperts
Team # 405
Cupertino High School
 
Nihil & Co.
Team # 728
Monta Vista High School
Zero K
Team # 302
Cupertino High School
 
Outstanding Device Performance
Riff’s Raffs
Team # 408
Cupertino High School
 
Kh(Anh)
Team # 663
Oak Grove High School
H2Owned
Team # 551
Cupertino High School
 
Judges Inspiration Award
Presented by Greg Brown
The Fault Liners
Team # 221
Saratoga High School
 
Best Teamwork
Stress
Team # 494
Cupertino High School
 
Best Team Safety
Mischief Managed
Team # 346
Cupertino High School
 
Best Costume
Duct Tape Towers
Team # 298
Boy Scouts of America
 
Best Sportsmanship
Groundbreakers
Team # 435
Cupertino High School
 
Most Creative
Team Tactical Techtonic Tickles
Team # 321
Wilcox High School
 
Judges Choice 
The San Andreas Faultliners
Team # 623
Cupertino High School
 
Judges Choice 
Seismic Survivors
Team # 5
Milpitas High School
 
Judges Choice
The Quakers
Team # 547
Cupertino High School